• 021-22020188
  • info@tourtoqeshm.com

سایر تورهای قشم

آخرین مطالب

اطلاعات تماس

  • تهران، خیابان ولیعصر، روبروی صدا و سیما، پلاک 2787

  • 021-22020188

  • http://tourtoqeshm.com

  • info@tourtoqeshm.com

۴ مهر

کتاب «مجموعه مقالات مردم‌شناسی جزیره قشم» به چاپ رسید

روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری خبر داد: کتاب «مجموعه مقالات مردم‌شناسی جزیره قشم» به‌کوشش ژیلا مشیری و عبدالرضا دشتی‌زاده به کوشش این پژوهشگاه به چاپ رسیده است.

در این کتاب مقالاتی در خصوص شیوه ماهی گیری ابتدایی در جزیره قشم، هم‌زیستی انسان با طبیعت، مطالعه مردم‌شناختی زیست‌محیطی جنگل حرا در جزیره قشم، سازه‌های سنتی استحصال آب باران در جزیره قشم، موسیقی بومی در قشم و… گرداوری شده است.

سید‌محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته که در مقدمه این کتاب آمده است.

«تعلق خاطر ایرانیان به خلیج‌فارس نیازی به اثبات ندارد، مهمترین شاهد بر این موضوع بلوایی است که پس از هر بار طرح موضوع تغییر نام “خلیج‎فارس” به “خلیج…” در اطلس‌ها و نقشه‌های جغرافیایی پیش می‌آید، موضوعی که ورای ساحل‌نشینان خلیج‌فارس، عموم ایرانیان را به نحوی به واکنش وا می‌دارد .

در همه ادوار زندگی بشر، خلیج‌فارس گشاده‌دستانه نعمات بسیاری به ایرانیان ارزانی داشته است و از این رو ارج و مقامی خاص نزد آنان دارد. وقتی بهتر متوجه تعلق خاطر به خلیج‌فارس می‌شویم که در نوع مناسبات ساکنان ایران و دریای خزر نیز تأمل کنیم.»

علیرضا حسن‌زاده رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی نیز در مقدمه‌ای برای این کتاب نوشته است:

«خلیج فارس همسایه قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان است که خود نام‌هایی آشنا چون تمدن بین‌النهرین، ایران و اسلام را به یاد می‌آورد و نیز در حوزه تعاملات تمدن‌هایی چون هند و عثمانی قرار دارد .

فرهنگ خلیجفارس را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین چشم‌اندازهای تنوع فرهنگی و آمیزش و ترکیب تمدن‌های کهن مورد توجه قرار داد از این رو ثبت و ضبط و تحلیل میراث‌فرهنگی و تمدنی موجود در نزد اقوام و ملل خلیج‌فارس نه تنها اشکال کهن و اجزای ریشه‌دار زیست جهان‌های مردم منطقه را  از غرقاب فراموشی بیرون می‌کشد بلکه الگوها و سرمشق‌های تنوع فرهنگی را به مثابه امری ریشه‌دار در برابر چشم مردم جهان قرار می‌دهد.»

تگ ها:

دیدگاه خود را بنویسید