• 021-22020188
  • info@tourtoqeshm.com

سایر تورهای قشم

آخرین مطالب

اطلاعات تماس

  • تهران، خیابان ولیعصر، روبروی صدا و سیما، پلاک 2787

  • 021-22020188

  • http://tourtoqeshm.com

  • info@tourtoqeshm.com

صنایع دستی قشم
۲۶ فروردین

صنایع دستی قشم؛ یادگاری از سفر به قشم

قشم یکی از جزایر بی‌نظیر در جنوب ایران است که جاذبه‌های زیادی از جمله صنایع دستی را در دل خود گنجانده است. صدای امواج خروشان خلیج‌فارس و طبیعت فوق‌العاده‌ی آن گردشگران را شگفت‌زده می‌کند. این چشم‌انداز‌های شگفت‌انگیز،  زنان و مردان بومی را به هنرمندانی بی‌بدیل تبدیل کرده است و آن‌ها در فصول مختلف سال کارهای دست خود را به زیباترین شکل ممکن در معرض دید قرار می‌دهند.

جالب است بدانید صنایع دستی قشم از جمله محصولات صادراتی به‌حساب می‌آید و چندی پیش در نمایشگاه بین‌المللی میلان ایتالیا به نمایش گذاشته شدند و مورد استقبال زیادی از علاقه‌مندان قرار گرفتند. این نمایشگاه جزو ۵ نمایشگاه برتر دنیا در زمینه‌ی صنایع‌دستی محسوب می‌شود که صنایع دستی بانوان هنرمند قشم، زینت خاصی را به آن بخشیده است. این نمایشگاه معرف خوبی از فرهنگ این منطقه می‌باشد و زنان و مردان با لباس‌های محلی این جزیره محصولات را به علاقه‌مندان معرفی می‌کردند.  از اصلی‌ترین صنایع دستی این منطقه می‌توان به لنج‌سازی، گلابتون‌‍دوزی، خوس‌دوزی، سوند و… اشاره کرد.

از صنایع‌دستی مشهور در این منطقه می‌توان به گلابتون دوزی اشاره کرد که بسیاری از محصولات آن به کشورهای همسایه صادر می‌شوند. این صنعت از زمان هخامنشیان رونق زیادی داشته است و در قدیم از رشته‌های طلا و نقره و در مرکزیت آن ابریشم برای دوخت گلابتون استفاده می‌شده است که امروزه از نخ‌هایی با روکش فلز برای ساخت آن استفاده می‌شود. هنرمندان این حرفه از قلاب نقوش متنوع و چشم‌نوازی را بروی پارچه حک می‌کنند.

دیگر صنایع دستی موجود در این قثشم لنج‌سازی می‌باشد. لنج‌سازی یک فن حرفه‌ای و سنتی قشم می‌باشد که به طور تجربی از پدران به پسران به ارث می‌رسد. صنعت لنج‌سازی یک صنعت بسیار قدیمی و سنتی می‌باشد و سابقه‌ی آن به دوران افشاریه بازمی‌گردد. جالب است بدانید به افرادی که به ساخت لنج مشغول می‌باشند جلاق یا گلاف گفته می‌شود. در تور قشم گردشگران می‌توانند مراحل ساخت آن را از نزدیک مشاهده کنند و تجربه‌ی خوبی را داشته باشند.

خوس‌دوزی، سوند، شک‌بافی، زری‌بافی، بادله‌دوزی و تکه‌‌دوزی از دیگر صنایع دستی مهم در این منطقه به‌شمار می‌آیند.

دیدگاه خود را بنویسید