• 021-22020188
  • info@tourtoqeshm.com

سایر تورهای قشم

آخرین مطالب

اطلاعات تماس

  • تهران، خیابان ولیعصر، روبروی صدا و سیما، پلاک 2787

  • 021-22020188

  • http://tourtoqeshm.com

  • info@tourtoqeshm.com

جاذبه های گردشگری قشم
۲ اسفند

جاذبه های گردشگری قشم

به جرائت می توان گفت قشم زیباترین جزیره ایران است زیرا که دیدنی های تاریخی و طبیعی زیادی دارد. در این مقاله مجموع زیباترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری قشم جمع آوری شده است.

 

شهرستان سلخ

اگر به دنبال تجربه‌ای جدید و متفاوت با اکثر مسافران تور قشم هستید، روستای سلخ یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای شماست.

این روستای کمتردیده‌شده، در جنوب جزیره قشم و در فاصله‌ی ۸۰ کیلومتری شهرستان قشم قرار دارد. گردشگران با حضور در محدوده این روستا، از لذت تماشای صحراها و ساحل بکر و دست‌نخورده و آشنایی با آداب و رسوم مردم بومی منطقه بهره‌مند خواهند شد.

شاید مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این شهر، کاسه سلخ باشد. کاسه سلخ یک برهوت با طول ۷ و عرض ۵ کیلومتر است. مشاهده زمین‌های خالی از حیاتِ کاسه سلخ، پر از صخره‌های جورواجور با طرح‌های هندسی مختلف است. با حضور در محوطه کاسه سلخ، حس حضور در سیاره‌ای متفاوت را خواهید داشت. در قسمتی از این زمین‌های خالی هم چشمه‌ی گوگردی وجود دارد که تماشای آن خالی از لطف نیست.

بام قشم یکی دیگر از نقاط دیدنی قشم در نزدیکی شهرستان سلخ است. بام قشم، یک فلات نسبتا مرتفع است که با حضور در آن چشم‌اندازی زیبا از جزیره قشم خواهید داشت. بام قشم هم از طرف روستای سلخ و هم روستای طبل قابل دسترسی است. در این فلات، بقایایی از زندگی انسان‌ها در زمان‌های گذشته به چشم می‌خورد. برخی از کارشناسان، بام قشم را اولین زیستگاه انسان در جزیره قشم می دانند. گفته می‌شود عمر بعضی از اشیای ساخته‌ی بشر که در این مکان پیدا شده‌است به چند هزار سال قبل باز می‌گردد.

بسیاری از مردمان سلخ، با صیادی روزگار خود را می‌گذرانند. بنابراین اسکله‌ی پر از هیاهوی سلخ هم یکی دیگر از جذابیت‌های این منطقه است. همچنین جشن‌های مردم بومی سلخ، جذابیت فراوانی برای مسافران تور قشم دارد. نوروز صیاد (۲۹ تیر) یکی از این جشن‌هاست که امروزه فقط در چند شهر معدود از جمله سلخ گرامی داشته می‌شود. مراسم زار درمانی ( خروج بیماری از بدن بیمار با اجرای موسیقی) و جشن‌های سنتی عروسی از جمله دیگر اتفاقات هیجان‌انگیزی‌ست که اگر خوش‌شانس باشید آنها را در سلخ قشم خواهید دید.

نوروز صیاد در سلخ قشم

 

جنگل حرا

این جنگل شگفت انگیز در تنگه خوران، بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان (فاصله بین شمال جزیره قشم و بندر خمیر) قرار دارد. جنگل حرا به دلیل شرایط اکولوژی فوق العاده خود زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر از مناطق گرمسیری است. مهد انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دوزیستان برای دوستداران طبیعت، آب، هوا، درخت و پرندگان خاطره ای استثنایی در اذهان باقی میگذارد. این منطقه حفاظت شده است و تنها راه رفتن به درون جنگل راه آبی است. البته به ید داشته باشید برای رفتن به جنگل حرا حتما با ناخدایان باتجربه همراه شوید.

جنگل حرا قشم

جنگل حرا قشم

غار خربس

روستای خربس (خربز) روستایی قدیمی بر سر راه قشم به رمچاه و سوزا است. این روستا کاملا ویران شده است و کلاته گورستان از آن باقی مانده است. مشرف بر این گورستان، در دیواره صخره‌ها چند دهانه به صورت غار وجود دارند  که به غارهاى خربس شهرت دارند. ظاهر بیرونی غارهاى خربس ساده و طبیعى و  ساختار زمین‌شناختى خود را همچنان حفظ کرده‌اند ولی از درون با مجموعه دهلیزها، تالارها و اتاق‌هاى متعدد و چشمه‌ها و روزن‌هاى گوناگونى را مشاهده میکنیم که نشان از کهن بودن این جاذبه دارد. البته بعضی محققین معتقدند که این غار نیایشگاه پیروان مهرپرستی و پرستشگاه آناهیتا (خدای آب) بوده‌است.

غار خربس قشم

غار خربس قشم

دره ستاره ها

قدمت ۲ میلیون ساله این دره خود شاهکار عظیم طبیعت است. این دره در اثر فرسایش سنگ و خاک و ماسه شکل گرفته است. این دره در فاصله ۵ کیلومتری ساحل جنوبی جزیره قشم قرار دارد جزء آثار طبیعی ثبت شده یونسکو ثبت شده است.

دره ستاره ها قشم

دره ستاره ها قشم

باغ وحش کروکودیل ها

در نزدیکی شهر سوزای قشم اولین مرکز نگهداری کروکودیل در خاورمیانه قرارگرفته است. در این مزرعه بازدیدکنندگان می‌توانند با نحوه زیست کروکودیل‌ها، تخم‌گذاری و تولد بچه کروکودیل‌ها آشنا شوند راهنمایان و کارشناسان این مزرعه اطلاعات جامعی در اختیار بازدیدکنندگان قرار میدهند. تکثیر کروکودیل نیز در همین باغ وحش انجام میگیرد.

باغ وحش کروکودیل ها قشم

باغ وحش کروکودیل ها قشم

غار نمک

۹۰ کیلومتر که از قشم فاصله بگیریم گنبد نمکی قشم را میبینیم که طولانی ترین غار نمی جهان است. این کوه نمک نتیجه فعالیتهای طبیعی است دارای ندین تالاب است و از درون غار آب زیرزمینی میجوشد. به یاد داشته باشید که در زمان بازدید حتما چراغ قوه به همراه داشته باشید چون داخل غار کاملا تاریک است.

غار نمک قشم

غار نمک قشم

تنگه چاه کوه

این تنگه در شرق جزیره قشم و در روستای چاهوی شرقی قرار دارد. این تنگه پوشیده از صدها حفره و کاسه و تاقچه است و  از اسرارآمیز ترین مناطق جزیره است. این جاذبه که شهرتی جهانی دارد برای کسانیکه به سنگ نوردی علاقه دارند بسیار لذت بخش خواهد بود. حجم ها و حفره ها و تندیس های طبیعی  و بارانهای سیلابی و حرکت باد و آب از بین سنگها منظره ای ایجاد کرده است که چشم هر طبیعت گردی را مینوارد.

تنگه چاه کوه قشم

تنگه چاه کوه قشم

سد گوران

گفته میشود پی نخستین این سد که در جزیره گوران قشم واقع است در دوره هخامنشی زده شده است. اهمیت خاص این سد که ناشی از اهمیت آب شیرین در جزیره قشم است از مراکز اولیه ساخت لنج در جزیره قشم نیز میباشد.

سد گوران قشم

سد گوران قشم

 چاه های تل آب

در فاصله ۷۶ کیلومتری از قشم و ۳۰ کیلومتر از فرودگاه  چاه های آب تاریخی  را میبینید که  نحوه ذخیره آب در دوره هخامنشی و زرتشتی به نحوی زیبا و طبیعی نشان میدهد. مرارتی که برای ساختن چاهها در دل سنگ ها  صرف شده به زیبایی این چاهها می افزاید. تل مشرف بر این چاه ها، از جنس مرجانی  است که  آب باران را به چاه ها هدایت می کند و چون کف چاه ها از جنس گچ است آب برای مدت طولانی نسبتا سالم و خنک در آن باقی می ماند. دو  برج دیده بانی بازمانده از قرن هفدهم  و بادگیرهای خانه های روستای لافت آثار تاریخی خیره کننده در کنار چاهها هستند.

 چاه های تل آب قشم

چاه های تل آب قشم

قلعه پرتغالی ها

در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار، در روستای تیس و در ساحل دریای خلیج فارس قرار دارد.این قلعه در سال ۱۵۰۷ میلادی به دستور ” آلفونسو آلبرکرک” دریانورد پرتغالی در جزیره قشم احداث شد. شیوه ساخت آن شبیه به کاروانسرای شاه عباسی بیستون است. در چهارگوشه این دژ ۴ برج مستقر شده اند که بازوهایی بلند دارند و توپ و منجنیق ها برروی پهنای آن مستقر می شده اند.

قلعه پرتغالی ها قشم

قلعه پرتغالی ها قشم

در سال ۸۷ در ۵۰۰ متری قلعه پرتغالی ها، تونل قدیمی متصل به این قلعه کشف شد که راه فرار فرماندهان و نیروهای نظامی پرتغالی و همچنین مکان نگهداری مهمات نظامی آنان بوده است.

در آخر اگر به جزیره زیبای قشم سفر میکنید پیشنهاد میکنیم حتما از جاذبه های گردشگری آن دیدن فرمایید. در ضمن برای کاهش هزینه های سفر به قشم میتوانید از تور قشم استفاده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید